Олег Спорников. Журналіст. Правозахисник

Кожен день наші захисники ризикують своїм життям аби ми могли спокійно спати і працювати на нашу Перемогу! Щодня вони борються за нашу свободу та незалежність, за майбутнє України, як вільної, європейської держави. Але без підтримки від нашого народу воїнам на передовій було б дуже складно… Волонтери, вони допомагають українській армії щодня, щохвилини, вони не чекають на дозвіл від влади, а самовіддано збирають необхідні речі та амуніцію, гроші за закупівлю зброї та автотранспорту, закупають медичні препарати та обладнання. Тож кореспонденти «Нової Доби», відправились на Київщину у місце дислокації однієї з бойових бригад ЗСУ аби на власні очі побачити живий процес синергії нашої Армії та волонтерської спільноти.


Вже більше року, як йде активна фаза війни, і наші воїни, місяцями живуть у складних умовах – холод, сирість приміщень, бруд окопів. Захисники часто не мають можливості просто помитися та випрати речі. Отже аби забезпечити бійців такою можливістю, Благодійний фонд «Рій» спільно з Командуванням Логістики Сухопутних військ започаткували проєкт зі створення мобільних лазне-пральних комплексів (МЛПК) для наших захисників. Сучасні МЛПК – це оснащенні морські контейнери, які ставляться на вантажний причіп, а тому їх легко транспортувати з одного місця призначення до іншого. За один день комплексом може скористатися 80-150 військовослужбовців! Загальна ціль проєкту – забезпечити мінімум 20 лазне-пральними комплексами підрозділи Сухопутних військ впродовж року. До збору коштів підключився Рок-гурт «БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ», який на концерті у далекому Токіо, спільно з Благодійним фондом «ХОУП.ЮА» – зібрали 440 тисяч гривень, щоб підтримати ініціативу та приєднатися до проєкту допомоги захисникам.Слід сказати, що вдалим прикладом успішного використання подібних пересувних прально-лазневих комплексів є досвід НАТО в Афганістані. У зоні бойових дій там, розміщувались пересувні прально-лазневі комплекси для натівських військових, і за допомогою цих комплексів військові могли не тільки зберігати свою гігієну та здоров’я, але і підвищувати бойові можливості, ба навіть мотивацію, адже чистий та прасований одяг дозволяє відчувати себе значно комфортніше під час бойових дій.


Ми довго блукаємо лісами Київщини, поки потрапляємо у розташування бойового підрозділу: Окремої Президентської Бригади імені Гетьмана Богдана Хмельницького – навколо акуратно і чистесенько, військові зустрічають нас привітно, з посмішками. Журналісти вже розпочали чаювання і з цікавістю розглядають новенький лазне-пральний комплекс, який готується відправитися у зону бойових дій. Символічно, що передача МЛПК у військо відбувається саме у чистий четвер, так сподіваємось Бог дає йому своє добро на довге життя на передовій аби українські воїни могли б якомога довше користуватися цим чудовим винаходом людства.


Керівник Фонду «Рій», зупиняється на більш практичній стороні справи: «Комплекс не тільки допоможе українським військовим забезпечити себе необхідними гігієнічними умовами, але і підвищить їх моральний дух. Пересувний прально-лазневий комплекс складається з контейнера, в якому знаходяться пральні машини, сушарки, душові та туалети. Контейнер може бути легко переміщений на іншу територію, що дозволяє українським військовим мати доступ до гігієнічних умов навіть у складних умовах» – пояснює Директорка Благодійного Фонду, і уточнює, що морські контейнери можна переобладнувати не лише у МЛПК, але й інші корисні для нашого війська сервіси, а самі лазне – пральні комплекси у подальшому будуть вдосконалюватись та модернізуватися.Фонд ставить вельми амбітні плани, передати ще до 20 таких комплексів війську, а сама ідея народилася, як кажуть «від життя» – у співпраці з Командуванням логістики українського війська Зазначимо, що Благодійний фонд «Рій» допомагає військовим не тільки гігієнічним забезпеченням, але й надає їм підтримку в інших своїх програмах, таких як – «Теплий сон військових», «Безпека розвідувальних батальйонів», «Психологічна підтримка тим, хто вистояв – військовим та їхнім родинам». Українські військові були дуже вдячні Благодійному фонду «Рій» та іншим благодійникам за пересувний прально-лазневий комплекс, який стане для них справжньою допомогою та вкрай важливим елементом побуту на передовій. Немає необхідності казати, що такі благодійні ініціативи підтримують дух братерства та солідарності серед українців, допомагають військовим та зміцнюють нашу країну в цілому. Після церемонії передачі і бійці. І волонтери, і журналісти перемістилися до актової зали аби послухати концерт Сергія Танчинця, який символічно звернувся до присутніх на заході – вільних людей!Успіхів «Рою», успіхів усім нам, так Переможемо! Слава Україні!