У наш смутний час банкрутство чергового банку вже нікого не дивує. Тим більше, що держава щодня твердить про стабільність, а збереження вкладів гарантує цілий фонд. Однак на практиці виявляється, що за кожним таким мильним пузирем стоять прості люди – вкладники, які в реальності не можуть отримати назад свої гроші – адже Фонд гарантування вкладів повертає лише 200 тис. грн. Ті ж, хто зберігав гроші від продажу квартири, залишився і без грошей, і без житла. Така історія кількох тисяч вкладників банку «Таврика», який ще в жовтні минулого року вважався цілком надійним. А після парламентських виборів «раптом» заявив про банкрутство. Практично всі гроші з його рахунків зникли, а третина вкладників тепер чекають милості від держави. Експерти відзначають, що банкрутство «Таврики», дії Нацбанку, та й бездіяльність народних депутатів – це не випадкові події. Просто таким чином, за рахунок бюджетних коштів і грошей вкладників збагатилися деякі представники влади. Чому б і ні, якщо на їхньому боці ще й вся правоохоронна і судова система.
Втім, на думку глави адвокатського об’єднання “Юридичне бюро” Крижанівський та партнери “Сергія Крижанівського, випадки, коли за допомогою судів і міліція фінансові установи відбирають у населення все, відбуваються повсюдно. Про те, як з ними боротися, адвокат розповів ГолосUA.
– Сергій Вікторович, порадьте, як можна уникнути подібних неприємностей з вкладами?
– Ну, от зараз Фонд гарантування вкладів, за законом, повинен повертати вклади до 200 тис. грн. Ось і потрібно класти в банк не більше 200 тис., але вони (влада – ред.) Побачать, що люди почали так грамотно надходити, візьмуть і обмежать до 10 тис. Потім суди … Аж до Європейського суду. У нашій державі, поки не буде цивілізованого ставлення до Конституції, нічого не буде. Суддівську систему потрібно поміняти на 99% ..
– Тобто, ви вважаєте, що шукати правди в судах не варто?
– Наша судова система, на жаль, працює тільки на основі корупції. Тобто, хабар – позитивне рішення. Є дуже багато прикладів, де судді рішення приймають тільки за гроші. Гроші не дав – рішення негативне, доводиться йти до вищої інстанції, і вища інстанція потім скасовує ці рішення. Я потім приходжу до судді й кажу: «Ну, ти негідник», а він мені: «Так а чого ж ти мені грошей не дав?». Це просто жах, що зараз відбувається.
– Чи може допомогти в ситуації з «Таврикою» робоча група, створена опозиційними партіями в парламенті?
– Нічого опозиція не зробить, тому що вона зараз роз’єднана.
– Але яким тоді має бути тиск на владу, якщо в ситуації з банком “Таврика” зав’язані, як ви стверджуєте, і керівництво Нацбанку, і Фонду гарантування вкладів?
– Громадськість, виключно громадськість. Якщо велика кількість потерпілих заявить – це буде резонанс. Якщо буде 35 потерпілих – то це шкода, а якщо 2 тисячі – це вже рейтинг, дуже серйозно.
– Як же вони зможуть отримати свої гроші?
– Повернення грошей буде через кримінальні справи. От у нас зараз є позови до НБУ, але зрозуміло, що суди будуть захищати Національний банк. Тому перспектива – звернення до Європейського суду, а Європейський суд – це 5-7 років. Але гроші все одно повернуть. І по практиці Європейського суду – у потрійному розмірі.Найголовніше зараз – через кримінальні справи відновити діяльність банку. Тоді все нормалізується.
– А крім «Таврики», які випадки несправедливих дій з боку банків вам відомі?
– Зараз спрощено процедуру вилучення заставного майна. Нотаріальна напис – і вперед. Ось, наприклад, у квартирі прописані маленькі діти … Зараз повсюдно йде практика – штурмують, за допомогою міліції. Міліція приходить, вибиває двері, майно виносить. На боці кого? Банку. Тому що банки платять гроші, незважаючи на те, що є закон. І коли вже виписали, ви доводите, що це було несправедливо.
Джерело: Golos.ua © 2013
3 Comments